Hlavně NE podle zákona aneb Kdo si (v koloně) počká, ten se (policie) dočká – díl VI.

9 září, 2022 |

Dne 8. 9. 2014 v 07:15 došlo k dopravní nehodě (DN) nákladního vozidla na D1 na 129,905. km ve směru na Prahu, a to v těsné blízkosti dlouhodobé uzavírky D1 na 134. km z důvodu opravy mostu. Na tomto úseku dálničního oddělení PČR Velký Beranov se neustále dokola opakuje problém při likvidaci dopravních nehod, kdy se vozidlo/vozidla nacházejí mimo dálniční těleso na příslušenství, a to na svažitém náspu.

Problém, který vždy na tomto úseku nastane, když se vozidlo nachází po DN mimo dálniční těleso, je ten, že nedojde k rozhodnutí PČR, že vozidlo/vozidla  tvoří překážku v silničním provozu. Naopak – dá se možnost řidiči, aby si vyproštění a odtah vyřešil sám skrze např. svého pojistitele. Důsledek je vždy stejný – dlouhá doba odstraňování havarovaného vozidla a blokace komunikace padající na vrub jeho majetkového správce. Tím dochází k dalším problémům a nebezpečným  situacím v provozu, které logicky nastávají – havarované vozidlo, a zvláště na D1, poblíž dlouhodobé uzavírky působí jako magnet na projíždějící motoristy, dochází k úniku provozních kapalin atd.

Odstranění dané dopravní nehody (vyproštění, odtažení vozidla ze svažitého náspu) proto trvalo neuvěřitelných šest hodin! Po tuto dobu došlo ke zbytečné blokaci ostatních motoristů projíždějících v inkriminovaném úseku.

Časový harmonogram celé dopravní nehody:

Vznik DN07:15
Informace vodoprávnímu úřadu Velké Meziříčí07:45
PRETOL na místě DN, kdy se mohlo začít s vyprošťováním07:50
Dostavení se vodoprávního úřadu na místo DN08:30
Sanační firma na místě08:45
Nesmluvní partner ŘSD ČR na odtahy na místě09:15
Vyprošťovací práce započaty nesmluvním partnerem ŘSD ČR10:20
Ukončení vyprošťovacích prací nesmluvním partnerem ŘSD ČR13:30